żeby móc prowadzić szkolenia BHP, szkolenia PPOŻ oraz przeprowadzać audyty bezpieczeństwa. Osoba chcąca pracować w branży BHP musi przede wszystkim ukończyć studia podyplomowe lub musi posiadać wykształcenie kierunkowe o specjalności, która dotyczy bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto osoba taka musi odbyć co najmniej roczny staż kierunkowy, żeby móc pracować jako specjalista od spraw związanych z BHP. Praca w branży BHP, wbrew powszechnemu przekonaniu, wymaga sporej odpowiedzialności oraz znajomości bieżących przepisów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Specjaliści zatrudnieni w firmie BHP muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz szeroką wiedzę na wiele różnych tematów, ponieważ branża BHP obejmuje świadczenie sporego zakresu usług.
Pracownik udzielający pierwszej pomocy
Jednym z wielu obowiązków pracodawcy, wynikających z odpowiednich przepisów i rozporządzeń, jest wyznaczenie pracownika odpowiedzialnego za udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Obowiązek wyznaczania w miejscu pracy osób przeznaczonych do udzielania pierwszej pomocy wynika z art. 207/1. Samo szkolenie z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej nie jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników, jak ma to miejsce w przypadku szkolenia BHP, jednak warto zadbać o to, by osoba wyznaczona do udzielania pomocy przeszła odpowiednie szkolenie. Sam kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej obejmuje wiele zagadnień związanych z zasadami niesienia pomocy przedmedycznej w różnych sytuacjach. Firma zajmująca się branżą BHP oferuje także prowadzenie szkolenia przedmedycznego dla pracowników, które może być dopasowane do danego przedsiębiorstwa i zagrożeń mogących wystąpić w danym miejscu pracy. Osoba wyznaczona przez pracodawcę do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej powinna posiadać wiedzę praktyczną i teoretyczną z tego zakresu.
Czym jest Kodeks Pracy
Kodeks jest aktem normatywnym, który zawiera odpowiednio usystematyzowany zbiór przepisów regulujących konkretną dziedzinę stosunków społecznych. Samo pojęcie kodeksu było stosowane już w średniowieczu, gdzie oznaczało po prostu zbiór określonych zasad, wartości i zachowań odpowiednich danej grupie. Współcześnie w prawie kodeks zawiera przepisy, które regulują daną dziedzinę życia społecznego. Kodeks pracy jest więc aktem normatywnym, który stanowi zbiór przepisów regulujących prawa oraz obowiązki objęte stosunkiem pracy do wszystkich pracowników, a także pracodawców. Kodeks Pracy składa się z kilkunastu działów, które zawierają przepisy prawne regulujące konkretne zagadnienia związane z pracą. Jednym z istotnych aspektów, który jest zawarty w Kodeksie Pracy, jest regulowanie przepisów dotyczących BHP. Jeden dział w Kodeksie jest poświęcony właśnie bezpieczeństwu i higienie pracy. Przestrzeganie przepisów dotyczących BHP jest bardzo istotne, a jednym z obowiązków pracodawcy w tym zakresie jest zapewnienie szkolenia BHP pracownikom.
Kto zajmuje się prowadzeniem szkoleń BHP
Każdy pracownik oraz pracodawca, niezależnie od stanowiska, musi posiadać ukończone odpowiednie szkolenie BHP. Można wyróżnić kilka rodzajów kursów BHP, które są prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów. Jedną z ważniejszych usług oferowanych przez firmę działającą w branży BHP jest przeprowadzanie danego rodzaju szkolenia BHP. Kursy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są prowadzone przez wyszkolonych pracowników, którzy posiadają kwalifikacje umożliwiające prowadzenie szkoleń BHP. Firma BHP zatrudnia odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, którzy posiadają wykształcenie zawodowe w branży BHP. Pracownik służby BHP może prowadzić szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy, ponieważ dysponuje specjalistyczną wiedzą z tego zakresu. Dobra firma BHP oferuje przeprowadzanie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy na wysokim poziomie poprzez zatrudnienie odpowiednich specjalistów, którzy prowadzą szkolenia w sposób jasny i przystępny dla uczestników. Przy szkoleniach BHP prowadzący często korzystają z różnych dodatkowych źródeł naukowych, takich jak prezentacje multimedialne, żeby urozmaicić przebieg szkolenia.